Çelik Yangın Merdivenleri - çelik yangın merdivenleri | Saral Çelik Yapı ve Konstrüksiyon

Çelik Yangın Merdivenleri

Dayanıklı, uzun ömürlü ve kullanışlı çelik yangın merdiveni ile olası yangın durumlarında, afet ve mücbir hallerde hayatınızı ve sevdiklerinizi koruma altına alabilirsiniz.

Çelik Yangın Merdivenleri Nedir?

Bir binadaki insanların hızlıca ve güvenli bir şekilde tahliye edilmesi gereken durumlar için tasarlanan korunaklı, çelik malzemeden imal edilen merdivenlerdir. Binanın tasarımına ve tercihe göre dairesel olabileceği gibi Z tipi olacak şekilde de tasarlanabilir.

Çelik Yangın Merdivenleri Avantajları  

Çelik yangın merdivenleri kullanıcılarına pek çok avantaj sunmaktadır. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çelik yangına karşı dayanıklı bir materyaldir. Bu nedenle yangın ya da doğal afetlerde (deprem, sel vb.) yapısını muhafaza etmektedir.
  • Çelik son derecede dayanaklı olduğundan çelik yangın merdiveni yüzlerce kişinin sorunsuz bir şekilde tahliye edilmesini sağlamaktadır.
  • İnsanların hızlı bir şekilde tahliye edilmesine imkan sağlamaktadır.
  • Sadece insanların değil aynı zamanda binaya girmesi gereken itfaiye, polis, asker gibi kamu görevlilerinin de olaya en uygun şekilde müdahale etmesini ve uygun kaçış yolu belirlemesine yardımcı olmaktadır.
  • İnsan hayatının korunması için tercihe bağlı değil; zorunlu olan bina parçalarıdır.

Güvenilir ve Dayanıklı Çelik Yangın Merdivenleri Üretiyoruz!

Genel olarak bu merdivenlerin imalatında binanın özellikleri baz alınmaktadır. Yönetmeliklerde yangın merdivenlerinin taşıması gereken asgari unsurlar belirlenmiştir. Sizlerin güvenliği için merdivenlerimizi tasarlarken binadan en hızlı ve en güvenilir şekilde tahliye edilmenizi sağlamak amacıyla yönetmelikte belirlenen ve ideal kullanım koşulları sağlayan merdivenler imal ediyoruz:

  • Eğer kamuya açık bir binadan bahsediyorsak merdiven genişliği asgari 120 cm, konutlarda asgari 80 cm, sınırlı sayıda kişiye hizmet veren binalarda ise asgari 65 cm olmalıdır. Hastane ve huzurevlerinde bu sayılar değişiklik göstermektedir.
  • Merdivenin basamak yüksekliği 18 cm’den az olmamalıdır.
  • Dönüş kısımlarında ve dar kenarlarda çelik yangın merdiveni basamak genişliğinin 20 cm’nin aşağısına inmemesi gerekir.
  • Merdiven boşluğunun yüksekliği basamağın üzerinden tavana serbest olarak hesaplandığında en az 2 metre olmalıdır.
  • İnsan sayısı 200 kişiden fazla olan salonlar söz konusuysa bu durumda kaçış merdivenine açılan kapıların geniş ağız kısmı dışarı olacak şekilde, huni biçiminde tasarlanması gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Sizlere sunduğumuz çelik yangın merdiveni fiyatlarımız seçtiğiniz merdiven tasarımına (dairesel ya da Z tipi), merdiven yapılacak binanın özelliklerine, kullanılacak işçiliğe göre değişim göstermektedir. Net fiyat bilgisi için hemen müşteri temsilcimizle iletişime geçebilir ve istediğiniz özellikte bir merdiven imalatının ne kadara mal olacağını öğrenebilirsiniz. Kaliteli, güvenilir, korunaklı ve ideal tasarıma sahip yangın merdiveni imalatı için bize gözünüz kapalı güvenebilirsiniz!