Çelik Yapıların Güvenlik Üstünlüğü: 3 Nedenle Geleceğin İnşaatının Temeli

Çelik, güç ile eş anlamlıdır. En güçlü süper kahraman olan Süpermen, boşuna “Çelik Adam” olarak adlandırılmıyor. Bu nedenle çelik konstrüksiyonun, güvenli, sağlam, doğal ve yangına dayanıklı yapısı sayesinde geniş çapta en güçlü seçeneklerden biri olarak kabul edilmesi şaşırtıcı değildir. Mukavemete ek olarak çelik, düşük ağırlığı, yapım hızı ve geniş açıklıklar oluşturabilmesi nedeniyle yüksek katlı ve endüstriyel binalarda sıklıkla kullanılır. Çelik yapıların daha güvenli olduğunu anlamamızı sağlayan üç neden:

Esneklik

Çeliğin aşırı basınçlara maruz kaldığında aniden çatlayıp kırılmaktansa bükülmesi veya deforme olması daha olasıdır. Bu nedenle, aşırı rüzgar veya depremde esneyebilecekleri için çelik yapılar nadiren çöker. Çelik yapılar, saatte 160 mil sürekli rüzgara dayanacak şekilde tasarlanabilir ve genellikle en yüksek sismik sıralamaya sahip yerler için bile önerilir.

Yangın ve Yıldırım Dayanımı

Çelik yangına dayanıklı bir malzemedir. Bu nedenle ahşap yapının aksine yangın çelik bir binaya yavaşça yayılır. Geleneksel bir binayı bir kibritle yakabilirken, çelik alev geciktiricidir. Bina tıbbi bir tesis, ofis, satış alanı, atölye veya başka herhangi bir kamusal alan ise bu özellikle önemlidir. Çelik yıldırımı çekmese de, yıldırım çatıya çarparsa, çeliğin düşük direnci (elektrik akımına karşı malzemenin direnme gücünün ölçümü) nedeniyle hızla yere aktarılır.

Güç-Ağırlık Oranı

Çelik yapılar, benzer bir ahşap yapının neredeyse yarısı ağırlığındadır çünkü çelik, ahşaptan daha yüksek bir mukavemet/ağırlık oranına sahiptir. Bu da çelik yapıları hafif olmalarına rağmen ahşap, tuğla veya betondan daha güçlü ve dayanıklı hale getirir. Bu oran kasırga, deprem ve diğer doğal afetlere eğilimli bölgelerde çok önemlidir.

Tüm bunlara ek olarak çelik, çevre için de daha güvenlidir. Yılda 80 milyon tondan fazla yeniden kullanımıyla dünyada en fazla geri dönüştürülen malzemedir. Daha küçük işler yapmak için “kesilmiş parçaları” birbirine kaynaklayabildiğinizden, ahşapla karşılaştırıldığında çelik konstrüksiyonla ilişkili daha az atık vardır. Yapınız için gerekli olmayan parçalar başka bir yapıda kullanılabilir, çünkü kaç kez yeniden kullanılırsa kullanılsın veya geri dönüştürülürse dönüştürülsün çelik kalitesinden bir şey kaybetmez.

Çelik, zamana ve elementlere dayanabilen ve çevre üzerindeki zararlı etkileri azaltabilen bir malzemedir. Şirketinize zaman ve para kazandıracağı için bir sonraki projenizi değerlendirirken bir numaralı bina tercihiniz çelik yapı olmalıdır. Çeliğin bir sonraki projenize nasıl fayda sağlayabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen bugün Çelik uzmanlarımızdan biriyle iletişime geçin.