Yangın Merdiveni İçin En İyisi Çelik

Yangın merdiveni üretimi için piyasada birçok hammadde kullanılmaktadır. İp, aralarında en ucuz, en güvensiz ve en işe yaramaz malzemedir. Belli bir dereceye kadar yanmayan ipten yapılmış yangın merdivenleri günümüzde pek tercih edilmiyor. 

Bu kaçışlar ayrıca resmi yangın önlemi düzenlemelerine de uymamaktadır. Acil çıkışlara yakın tutulurlar. Herhangi bir acil durumda, acil çıkış kapısına veya penceresine asılırlar. Bu kaçış yöntemi de çocuklar veya yaşlılar tarafından kullanıma uygun değildir.

Yangın merdiveni üretiminde kullanılan bir diğer malzeme ise yanmaz plastiklerdir. Bu plastikler belirli bir sıcaklığa kadar yangına dayanıklıdır. Ancak aşırı sıcak ve yağışlı havalarda 10-15 yıl içinde yıpranır ve deforme olurlar. Binalarının ömrünün yüzlerce yıl olduğunu düşünürsek bu çok kısa bir süredir. Peki, yangın merdivenleri için en iyi malzeme nedir? Güvenli ve uzun ömürlü yangın merdivenleri nelerden yapılmıştır? 

Çelik, yangın merdivenleri ve acil çıkışlar için en iyi malzemedir. Çelik acil çıkışlar ve çelik yangın merdivenleri daha uzun ömürlü ve daha güvenlidir. Önlemler arasında çelik yangın merdivenleri hayati öneme sahiptir.

Çelik yangın merdivenleri genellikle yüksek kaliteli ferforje, galvanizli çelik veya paslanmaz çelikten yapılır. Merdiven basamaklarında ve korkuluklarında çelik ızgaralar kullanılmaktadır. En güvenli ve dayanıklı yangın merdivenlerinin yapıldığı bu malzemeleri bilmek önemlidir.

Yangın Merdiveni Üretiminde Çelikler

Dövme demir; %2’den fazla karbon oranı içeren demir-karbon alaşımlarıdır. Mutfak eşyaları üretiminde en çok tercih edilen malzemelerden biridir. Toksik madde içermediği için yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır, ısıyı çok iyi iletir ve dağıtır, şekillendirilmesi kolaydır. Yüksek sıcaklık dayanımı ve toksik olmaması nedeniyle çelik yangın merdiveni üretiminde ferforje kullanıyoruz.

Galvanizli Çelik/Paslanmaz Çelik: Galvanizli çelik, korozyondan korumak için kimyasal işlem görmüş çeliktir. Çeliği korozyondan korumanın temel kuralı, onu başka bir metal olan çinko ile kaplamaktır. 

Çelik erimiş çinkoya daldırıldığında çinko çeliğin yüzeyini kaplar. Bu çelikler arasındaki bir tür kimyasal reaksiyondur. Çinko, çeliğin yüzeyine boya gibi yapışmakla kalmaz, bu reaksiyondan sonra çeliğin bir parçası olur.

Çelik Izgara: Çelik ızgaralar genellikle çelik yangın merdivenlerinde basamak veya korkulukların orta kısımlarında kullanılır. Çelik ızgaralar hem alevlere karşı koruma hem de temiz hava soluma sağlar. Çelik yangın merdivenlerini en güvenli acil kaçış türü yapan da bu çelik ızgaralardır diyebiliriz.

Çeliğin Avantajları

Bu çeliklerin özel özelliklerinin yanında ortak özellikleri de vardır. Bu özellikleri sayesinde yangın merdiveni imalatı sektöründe en güvenilir ve uzun ömürlü ürünler üretilmektedir.
Bu çelikler, özellikle dökme demir, ısıtma veya yanma sırasında zehirli hava salmaz. Ateşten kaçmak için daha fazla zehir solumaktan kaçınmak çok önemlidir. 

Çelikler diğer malzemelere göre çok daha kalitelidir. Çelikler deformasyona ve korozyona karşı çok dayanıklıdır. Dayanıklılıkları sayesinde boyama, tamirat, tadilat gibi sürekli masraf gerektirmezler.

Çelik yangın merdivenleri parçalar halinde üretilmekte ve parça parça yapı içine monte edilmektedir. Bu nedenle binada herhangi bir tadilat yapılması durumunda kolayca sökülüp takılabilirler.

Çelik yangın merdivenlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bizi arayın. Binanız için en uygun ve en kaliteli yangın merdivenlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilir ve ekibimizin keşif için gelmesini talep edebilirsiniz.