çelik konstrüksiyon ev

Çelik Konstrüksiyon Ev

Çelik konstrüksiyon ev taşıyıcı sistemi çelik profillerden oluşan, belirli kurallara göre birleştirilerek meydana getirilmiş duvar, çatı ve döşemeden meydana gelen evdir.  Prefabrik evlerle bazı benzerlikler olsa da tek kattan fazla kat olması durumunda devreye çelik malzemeler girer. Bu yöntemle yapılan evlere de çelik ev ya da çelik konstrüksiyon ev denmesi mümkündür.

Çelik konstrüksiyon evlere olan talep ve bu tip evlerin trend halini alışı özellikle yaşanan depremlerden sonra daha sağlam binalara ihtiyaç duyulmasıyla başlamıştır. Ayrıca bu yapı tekniği ile inşa edilen evler sağlam olmasının yanı sıra dayanıklılığı ile de uzun yıllar boyu kullanıma olanak sağlar. Çelik konstrüksiyon evlerin kurulumu ve inşası da kolaydır. 

çelik konstrüksiyon ev

Prefabrik Ev ve Çelik Ev Arasındaki Fark Nedir?

Prefabrik evin üretimi fabrikada yapılıp ev arazisine nakliye yoluyla iletilirken çelik konstrüksiyon ev ev arazisinde gerekli birleşimler yapılarak meydana getirilir. Çelik konstrüksiyon evin iç ve dış kaplamaları da yine ev üzerinde yapılarak yalıtımlı ve sağlam bir inşa elde edilir.

Çelik Konstrüksiyon Ev Özellikleri

Çelik konstrüksiyon ev günümüzde betonarme binaların yerini alma yolunda hızla ilerlemektedir. Pek çok özelliği ile ilerleyen yıllarda beton yapıların önüne geçmeye hazırlanan çelik konstrüksiyon evler, kullanım ve inşa açısından artı yönlere sahiptir.

1- Çelik konstrüksiyon ev modellerinde görülen en önemli özellik adından da çağrışım yapacağı üzere dayanıklı ve sağlam oluşlarıdır.

2- Çelik konstrüksiyon evler bölge ve iklim fark etmeksizin kullanılabilir çünkü her türlü coğrafi bölgeye ve iklim şartlarına uyumludur.

3- Çelik konstrüksiyon evler sağlam ve dayanıklı olmasının yanı sıra hafiftir. Bu sayede depreme karşı dayanıklılığı artan bu evlerin deprem bölgelerinde sıklıkla tercih edildiği görülmektedir.

4- Çelik konstrüksiyon evlerin yapım aşaması hızlı ve inşası kolaydır. Özellikle beton malzeme kullanılan yapılara kıyasla bu evlerde inşaat süresi daha kısa ve süreç daha konforludur. Bu nedenle özellikle acil olarak yapı inşa edilmesi gereken durumlarda ve arazilerde çelik konstrüksiyon ev tercih edilmektedir.

5- Çelik konstrüksiyon ev yalıtım konusunda oldukça iyidir. Kullanılacak kaliteli malzemeler ile çelik konstrüksiyon evlerdeki yalıtım maksimum düzeye çıkarılabilir.

6- Çelik konstrüksiyon evlerin maliyeti düşüktür. Bu nedenle de pek çok arazide bu tip evler tercih edilmektedir.

7- Çelik konstrüksiyon evlerin şantiyesinde doğal olarak daha az atık meydana gelir. Bu da hem çevreye hem de doğaya verilen zararı daha aza indirir.

8- Çelik ev kurulumu, yani montajı daha kolay olan evdir. Fabrikada ısıtılarak uygun şekiller verilen parçaların arazide birleştirilmesi ile yapı ortaya çıkar. Bu kolaylık ve konfor da çelik konstrüksiyon evlerin sektördeki tercih sebeplerinden biridir.

9- Çelik konstrüksiyon evler pek çok doğa olayına karşı dayanıklı ve korunaklıdır.

Çelik Konstrüksiyon Ev Yapımı

Çelik konstrüksiyon ev yapımı ilk olarak projenin adım adım ve temelli olarak planlanmasını gerektirir. İlk olarak gerekli iletişimler kurularak bina hakkında belirli düşüncelerin şekillendirilmesi gerekir. Ardından elde edilecek olan proje ve projenin çizim aşaması gerçekleştirilmelidir. Bu aşamalardan sonra ise üretim kısmına geçmek mümkün olacaktır. Üretim kısmının ilk ve oldukça önemli basamağı zemin hazırlığıdır. Yapılacak bu hazırlığın ardından çerçeve belirlenir ve bu çerçevede birleştirme yapılır. Sonrasında da bu birleştirilmiş yapı kaplanır. İnşanın son aşaması ise yapıyı döşemektir.

Çelik konstrüksiyon ev konusunda çalışacağınız firma ile iş öncesi bu aşamaları konuşmanız gerekmektedir. Yalnızca çerçevesi belirlenip birleştirilmiş bir çelik ev ya da zemin hazırlığı gibi atlanmış bir basamak sorun yaratacaktır.

Çelik Konstrüksiyon Ev Modelleri

Özellikle çağımızda yükselen trend olan çelik konstrüksiyon evler modellerinde de çağa ayak uyduran modern izler barındırmaktadır. Evin yapısı elbette kişiselleştirilebilirdir. Temel yapıda ise tek katlı evden dubleks modellere, dubleks modellerden triplex çelik evlere kadar modelleri görmek mümkündür. Temel yapı seçimi sonrası evin tüm kişiselleştirilmeleri, inşa modeline uygun olarak yapılabilir.

Çelik Konstrüksiyon Ev Avantajları

Çelik konstrüksiyon evler sağladığı pek çok dayanıklılık avantajı ile kullanıcısına güven vermektedir. Depreme ve pek çok doğa olayına karşı olan güçlü duruşu ile çelik konstrüksiyon ev tercih edenlerin memnun kaldığı bir yapı türüdür. Ayrıca dayanıklılığı ve sağlamlığı ile paralel olarak uzun yıllar kullanılabilen çelik konstrüksiyon ev modelleri bu açıdan da avantaj sağlamaktadır. Montaj ve kurulumda da bu tip evler kolaylık sağlamaktadır. Bu avantajlarının yanı sıra çelik konstrüksiyon ev taşınabilir özellik göstermektedir.

Böylece çelik ev sahipleri, farklı bir yere taşınırken evlerini de yanlarında götürebilmektedir. Bu durumla da olası yeni bir evin tüm problemlerinden kurtulmak, o eve alışma süreci, kullanım alanlarının tamamen değişmesi gibi problemler ortadan kalkar. Bu sayede de çelik konstrüksiyon ev sahipleri taşınma sürecinin büyük bir sorunundan kurtulur. Çelik konstrüksiyon ev özelliği olarak karşımıza çıkan belki de en önemli avantajlardan biri de depreme dayanıklılıktır. Yapısal olarak depreme dayanıklı inşa edilen bu evler ile özellikle deprem bölgelerinde hem can hem mal kaybının önüne geçilmiş olur.