hafif çelik konstrüksiyon ev

Hafif Çelik Konstrüksiyon Ev

Hafif çelik konstrüksiyon ev sekiz kata kadar inşa edilebilen, günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan ve giderek daha çok tercih edilen çelik teknolojisinin avantajlarından yararlanarak oluşturulan bir yapı türüdür. Bu yapı türü yalnızca müstakil konutlarda değil öğrenci yurdu gibi ortak yaşam alanlarında ya da sağlık kuruluşları, alışveriş merkezleri gibi toplumun ortak kullanım alanlarında da kullanılabiliyor. Sağladığı avantajlar ve son teknolojinin imkanları sayesinde hafif çelik konstrüksiyon ev pek çok farklı alanda, farklı amaçlara hizmet etmek üzere kullanılabiliyor. Hafif çelik sistemler ile sağlamlık artarken estetiğe hitap eden modern ve zevkli görünümler de elde edilebiliyor.

Ayrıca bu sistemlerde gerek üretim gerekse kullanıma hazır hale gelme süreci oldukça hızlı işlediği için acil yapılanmalarda da tercih edilebiliyor. Bu özelliği ile ayrıca hafif çelik konstrüksiyon ev betonarme ev gibi muadillerinden de ayrılıyor. Kısa sürede konut elde edebilme avantajı ve bu gibi pek çok avantajıyla hafif çelik konstrüksiyon ev toplu konut ya da kentsel dönüşüm projelerinde de tercih ediliyor. Hafif çelik konstrüksiyon ev sistemleri malzemeleri geri dönüştürülebilir sistemler olduğu için de hem çevre dostu hem de sürdürülebilir bir pozisyonda yer alıyor.  

Hafif Çelik Konstrüksiyon Ev

Hafif Çelik Nedir? 

Hafif çelik bir yapı sistemine verilen addır. Bu yapı sisteminde ilk olarak galvanizli çelik profillerin üretimi gerçekleştirilir. Çelik profillerin üretimi hekim robot teknolojisi ile gerçekleştirilir. Sonrasında ise bu profiller bağlantı araçları ile bir araya getirilip birleştirilerek ortaya hafif çelik yapı çıkartılır. Hafif çelik taşıyıcı sistemi geniş açıklıklara imkan veren bir yapı türüdür. 

Hafif Çelik Konstrüksiyon Evin Avantajları 

1- Depreme Dayanıklılık: Hafif çelik konstrüksiyon ev depreme karşı yüksek dayanıklılık göstermektedir. Bu nedenle bu tip yapı sistemli evler özellikle deprem bölgelerinde tercih edilir. Hafif çelik konstrüksiyon ev betonarme gibi muadillerinden çok daha hafif olduğu için depremde büyük ölçüde avantaj sağlar. Bu avantajın yanı sıra hafif çelik konstrüksiyon evlerin hasalarının genel olarak kısa sürede ve düşük maliyetlerle onarılması mümkündür. 

2- Geri Dönüşüm: İnşaat sektöründeki en sürdürülebilir yapı malzemelerinden biri çeliktir. Hafif çelik konstrüksiyon evler de bu avantajın bir sonucu olarak sökülüp taşınabilir, tekrar kullanılabilir. Bu işlemler sırasında da ilk yapı ile son yapı arasında sağlamlık ve dayanıklılık farkı doğmamış olur. Ayrıca hafif çelik konstrüksiyon evler hurda gibi atıkları en aza indirgeyerek de sürdürülebilirliğe ve çevre dostu tüketim davranışına uygulama alanı sağlar. 

3- Bütçe Dostu Maliyet: Hafif konstrüksiyon ev sağlamlık, dayanıklılık ve tüm bunları hızlı olarak gerçekleştirilebilme olanağı gibi avantajlarını oldukça uygun fiyatlarla sağlar. Yüksek kalitesi, kurulumun konforlu ve hızlı olması gibi özellikler baz alındığında hafif çelik konstrüksiyon evlerin ekonomik olduklarını söylemek mümkündür. 

4- Kurulumda Hız ve Konfor: Hafif çelik konstrüksiyon ev hızlı ve zahmetsiz bir şekilde kurulabilir olması özelliği ile yapının inşasında büyük konfor sağlar. Böylece zamandan tasarruf etmek de mümkündür. Bu hızdan ve konfordan iklim koşullarından bağımsız olarak yararlanabilmek de hafif çelik konstrüksiyon evlerin bir avantajıdır.  

5- Tasarımda Çeşitliliğe Yatkınlık: Hafif çelik konstrüksiyon evler için projeyle paralel olarak pek çok estetik tasarıma imza atmak mümkündür. Esnek olanakları sayesinde hafif çelik konstrüksiyon evler için zevke uygun tasarımlar geliştirilebilir ve hayata geçirilebilir. 

Hafif Çelik Konstrüksiyon Evin Teknik Özellikleri 

Hafif çelik konstrüksiyon evler üretim hatalarını ve hasarlarını yararlandıkları son teknolojiler ve üretimin fabrika koşullarında gerçekleşmesi gibi gerekçelerle en aza indirger. Hafif çelik konstrüksiyon evlerin hemen her hava koşuluyla uyum sağlama avantajı özelliğinden dolayı inşaatın devamlı yani sürdürülebilir olmasına imkan tanınmış olur. Sahada gerçekleşecek işlemlerin yoğun olmaması da sürekliliğin rahatlıkla sağlanabilmesine olanak tanıyan başka bir teknik özelliktir. Betonarme gibi yapılarla kıyaslandığında hafif çelik konstrüksiyon ev kiriş, kolon gibi yüksek ve alan kaplayan tutuculara ihtiyaç duymamasını sağlayan tekniği ile kullanıcısına geniş ve verimli alanlar sunar.

Belirli standartlar içerisinde inşa edilen duvar kalınlıkları sayesinde dış kaplamada tasarrufa gidilmesiyle iç alan için artı bölge bu yolla da elde edilir. Ayrıca yapı sistemi elemanlarının geçirildiği galvanizleme işlemi sonucunda da korozyona karşı yoğun koruma sağlanmış olur. Hem malzeme hem de tüm teknik açılardan bakıldığında hafif çelik konstrüksiyon ev standart prefabriklerden çok daha sağlam, dayanıklı ve uzun ömürlü bir yapı sistemine sahiptir. Hafif çelik konstrüksiyon evler donatıldığı yüksek kalitede yapı sisteminin yanı sıra dışarıya absürt bir görüntü vermeden, standart ve klasik ev tipi görünümü ile de şık bir duruşa sahip olur.  

Hafif çelik konstrüksiyon evler sahip oldukları tüm teknik donatıların bu işin uzmanı ekiplerce gerçekleştirilmiş olmasından dolayı da piyasadaki evlere kıyasla kalite farkına sahip olur. Bu uzmanlar da hem projeye hem de uyulması gereken uluslararası düzeydeki standartlara bağlı kalarak çalışmalarını sürdürürler ve tüm işlemleri önceden planlanmış adımlara bağlı kalarak atarlar.