Çelik yapı nedir

Çelik Yapı Nedir?

En uygun maliyetli bina tipini arıyorsanız, potansiyel uzun vadeli tasarruflarınızı, herhangi bir yapı şeklindeki ilk yatırımınızla birlikte göz önünde bulundurmanız önemlidir, çelik yapıyı düşünelim.

Çelik Yapı Nedir?

Çelik yapı, yükleri taşımak ve tam sertlik sağlamak için birbirine bağlanan yapısal çelik bileşenlerden oluşan metal bir yapıdır. Çeliğin yüksek mukavemet derecesi nedeniyle, bu yapı güvenilirdir. Beton yapı ve ahşap yapı gibi diğer yapı türlerine göre daha az hammadde gerektirir.

Modern inşaatta ağır sanayi binası, yüksek katlı bina, ekipman destek sistemi, altyapı, köprü, kule, havaalanı terminali, ağır sanayi tesisi, boru rafı vb. dahil hemen hemen her tür yapı için çelik yapılar kullanılmaktadır.

Yapısal çelik, bir projenin uygulanabilir şartnamelerine uyacak şekilde belirli bir şekil ve kimyasal bileşimle üretilen çelik yapı malzemesidir. Her projenin uygulanabilir özelliklerine bağlı olarak, çelik profiller sıcak ve soğuk haddeleme ile yapılan çeşitli şekil, boyut ve ölçülere sahip olabilir, diğerleri ise düz veya bükülmüş plakaların birbirine kaynaklanmasıyla yapılır. Yaygın şekiller arasında l kiriş, kanallar, açılar, hss ve plaka bulunur.

Çelik Yapının En İyi Seçim Olmasının 5 Nedeni

1- Maliyet Tasarrufu: Çelik yapı, malzeme ve tasarımdaki çoğu proje için maliyet lideridir. İmalatı ve montajı ucuzdur, diğer geleneksel yapım yöntemlerine göre daha az bakım gerektirir.

2- Yaratıcılık: Çelik, çoğu mimarın yararlanmak için sabırsızlanacağı doğal bir güzelliğe sahiptir. Çelik, uzun kolonsuz açıklıklara izin verir ve herhangi bir yapı şeklinde isterseniz çok fazla doğal ışığa sahip olabilirsiniz.

3- Kontrol ve Yönetim: Çelik yapılar fabrikada imal edilir ve şantiyede hızlı bir şekilde inşaat sürecini güvenli hale getiren vasıflı personel tarafından montajı yapılır. Sektör anketleri, çelik yapıların yönetimde en uygun çözüm olduğunu tutarlı bir şekilde göstermektedir.

4- Dayanıklılık: Kuvvetli rüzgarlar, depremler, kasırgalar ve yoğun kar gibi aşırı kuvvetlere veya sert hava koşullarına dayanabilir. Ayrıca paslanmaya karşı da dirençlidirler.

Saral Çelik ile Çelik Yapı Binası Nasıl Yapılır?

Saral Çelik, çelik yapı binalarının her biri yüksek performans, verimlilik ve uluslararası kalite standartları ile müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için özel üretilmektedir. Rekabetçi bir fiyat ve en kaliteli çelik yapı firması arıyorsanız, Saral Çelik ile iletişime geçin. Projelerinizle ilgili her türlü soruyu cevaplamaya hazırırz.