çelik yapılar hakkında bilinmesi gerekenler

Çelik Yapılar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çelik yapılar hakkında bilinmesi gerekenler? eskiden garajlar, büyük tarım binaları ve depolar gibi büyük, basit yapıların yanı sıra yüksek binalar için kullanılırdı. Popüler inanışta çelik yapı konstrüksiyonu hala bu şekilde anlaşılmaktadır, ancak artık ofisler, fabrikalar, okullar, kamu binaları ve bazı konutlar dahil olmak üzere çok çeşitli diğer geliştirme türleri için de kullanılmaktadır.

Çelik yapı konstrüksiyonu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı çeşitli projeler için iyi bir seçenektir:

  • dayanıklılık
  • karşılanabilir
  • Sürdürülebilirlik

Yapısal çelik bileşenler, saha dışında hızlı bir şekilde üretilebilir ve daha sonra gerektiğinde inşaat sahasına nakledilebilir, bu da sahadaki işçilik gereksinimlerini en aza indirir ve olumsuz hava koşulları gibi bir projeyi geciktirebilecek değişkenlerin etkisini azaltır. Bu bir yana, çelik yapı konstrüksiyonun imalat açısından birkaç belirgin avantajı ve birkaç dezavantajı vardır. 

Güç ve dayanıklılık

Yapısal çelik bileşenler, ağırlık taşıyan ahşap veya beton ürünlerden daha hafif ve daha güçlüdür. Tipik bir ağırlık taşıyan çelik imalat, bir ahşap eşdeğerinden %30 ila %50 daha hafiftir. Bu, çelik yapı konstrüksiyonunu geleneksel ahşap çerçeveli alternatiflerden çok daha güçlü ve daha dayanıklı hale getirir.

Farklı ebatlarda kolay imalat

Çelik saplamalar çeşitli ebatlarda mevcuttur ve sipariş üzerine üretilebilir. Bu, tüm farklı tip ve büyüklükteki binalarda belirli yükleri taşıyacak şekilde özelleştirilebilecekleri anlamına gelir.

Yangın dayanımı

Çelik yapı konstrüksiyonlar yangına karşı oldukça dayanıklıdır, bir binanın yangın riskini azaltır ve bir yangın çıkması durumunda yangının yayılmasını geciktirir. Özel alev geciktirici kaplamalar, yapısal çeliğin bu özelliğini artırmak için hareket eder.

Haşere ve böcek dayanıklı

Yapısal çelik bileşenler, oyuk açan böceklerin ve memelilerin aşağılayıcı etkilerine karşı bağışıktır bu, yeterince tedavi edilmediği takdirde ahşap çerçeve için bir soruna neden olabilir.

Nem ve hava direnci

Yapısal çelik, karbon içeriğine bağlı olarak iyi neme dayanıklı özelliklere sahip olabilir. Gelişmiş pas direnci için sıcak çinko kaplama ve ekstra toz işlemleri, yapısal bir çelik bileşeni suyun etkilerine karşı daha da bağışık hale getirecektir bu, hava koşullarına maruz kalan bileşenler için önemli bir husustur.

Çelik Yapı Yapının Dezavantajları

Çelik yapı konstrüksiyonların birkaç dezavantajı vardır, en düzenli olarak belirtilenler:

Termal iletkenlik

Çelik, ısıyı iletmedeki yüksek verimliliği nedeniyle sıcaklığıyla tanınmaz. Duvarların yalıtım değeri, bir binada enerji tutulması için iyi bir haber olmayan çelik dikmeler yoluyla ısı transfer edildiğinde yarıya kadar azaltılabilir. Çelik yapı konstrüksiyonunun kullanıldığı yerlerde, çeliğin ısıl iletkenliğine karşı koymak için yalıtım önlemlerinin alınması gerekir.

Sahada azaltılmış esneklik

Ahşap yapı bileşenleri kullanmanın faydalarından biri, bunları yerinde ayarlayabilmesidir. Bir bileşen boyutuna göre kesilebilir, birleştirmeyi güçlendirmek için çivi dövülebilir vb. Bu açıkça çelikle olamaz. Çeliğin ölçümlerinin önceden kesin olarak hesaplanması gerekir, çünkü bir çelik fabrikasyon, binaya kanalize edilmeye hazır şekilde son haliyle sahaya teslim edilir. Bu elbette çeliğin en büyük avantajlarından biridir, ancak üretim herhangi bir nedenle hatalı bir bileşenle sonuçlanırsa, çerçeve ayar için atölyeye geri gönderilirken proje durdurulabilir. Sahada tatsız sürprizlerle karşılaşmamak için en başından itibaren doğruluk ve ölçümler konusunda istişarı bir yaklaşım sergilediğimiz Saral Çelik markası gibi bir şirket ile çalışarak bu sorunu önleyebilirsiniz.

Destek Yapıları

Çelik yapı konstrüksiyonlar nadiren kendi başlarına çalışırlar. Bir binayı bir araya getirmek için genellikle alçıpan, mantolama, yalıtım ve ek ahşap bileşenlere ihtiyaç duyarlar. Bazı inşaat işletmelerinin görüşüne göre, bu daha uzun inşaat süresi, çelik yapı konstrüksiyonlarına karşı bir argümandır, ancak genellikle zaman tasarrufu, sahada yapılması gereken ayarlamalardan daha ağır basar.

Projeniz İçin çelik yapı konstrüksiyonlar

Bir geliştirmenin planlama aşamasındaysanız ve çelik yapı konstrüksiyonun sizin için iyi bir seçim olup olmadığına karar vermek için yardım istiyorsanız, lütfen bugün mühendislerimizden biriyle iletişime geçin. Farklı imalat seçenekleriniz hakkında sizinle konuşabilir ve yapısal çelik imalatlarının binanızın sağlamlığını nasıl artırabileceğini, bina maliyetlerini nasıl düşürebileceğini ve inşaat süresini nasıl kısaltabileceğini açıklayabiliriz.

Çelik Yapı

Çelik Yapılar Hakkında Bilinmesi Gerekenler